sobota, 4 kwietnia 2015

Plant. Pieprzyca siewna, czyli rośliny na Wielkanoc...

KaMa ogrodu: Pieprzyca siewna, czyli rośliny na Wielkanoc

Wiosna na wielkanocnym stole...

W poprzedni weekend miało być "sadowniczo", a było... No cóż - iście marcowa pogoda i szczypta pecha. Ale przynajmniej orzechy włoskie udało się posadzić. Kwiecień jak widać też zapowiada się przysłowiowy... Dziś na przykład przywitała nas piękna zima... Rano moje żonkile - swoją drogą pochodzące z cebulek roślin, które nałogowo każdego roku kupuję do dekoracji w okresie wiosennym, a później jesienią przenoszę do ogrodu - nieśmiało wyglądały spod śnieżnej kołderki...

Żonkile pod śniegiem

O wiosnę w domu na święta trzeba więc samemu zadbać... Zauważyliście, że w Boże Narodzenie bardziej się staramy z dekoracjami? Choinka, bombki, światełka, łańcuchy, ozdóbki, stroiki, laski cynamonu, plastry pomarańczy... I obowiązkowo poinsecja (gwiazda betlejemska).

A w Wielkanoc bardzo często kończymy na przystrojeniu koszyczka z święconką, ewentualnie wysiejemy rzeżuchę. A tu dopiero można poszaleć, nawet z samymi pomysłami na "formę" rzeżuchy.


Dla mnie osobiście nie musi być idealna, byleby była zielona. Z pewnością wiecie, że wystarczy kilka dni (5-6), żeby cieszyć się zielonym dywanikiem. Już dzień po wysianiu pojawiają się malutkie kiełki. Ja w tym roku postanowiłam rzeżuchę wysiać nieco inaczej. Nasiona umieściłam w pojemniczkach z jajek niespodzianek, a żeby miały podporę przymocowałam je do deseczki - zwykłej, kuchennej deseczki do krojenia - na której namalowałam wiosenne kwiaty.

Rzeżucha... A zastanawialiście się kiedyś co to właściwie za roślina?

Najczęściej spotykamy się z nazwami rzeżucha siewna lub rzeżucha ogrodowa. Tylko, że nasza rzeżucha (Lepidium) to zupełnie inny rodzaj rośliny niż rzeżucha (Cardamine)... 

A mianowicie jest to pieprzyca, a dokładnie pieprzyca siewna. Nie polecam jednak pytać o nasiona pieprzycy siewnej, gdyż nazwa rzeżucha przyjęła się na tyle, że nie wiem czy ktoś się zastanawia nad inną nazwą tej rośliny.

Uprawa rzeżuchy

Rzeżuchę, czy też pieprzycę warto uprawiać nie tylko w okresie świątecznym jako symbol życia i sił witalnych. Sił może dodać nam przez cały rok. Należy ona do rodziny kapustowatych. Jest bogata w witaminy, w tym w witaminę C oraz wapń - wzmacnia więc kości. Wzmacnia też włosy i można ją stosować w dolegliwościach natury dermatologicznej. 

Całkowicie ekologiczna - gdyż do uprawy nie potrzeba żadnych nawozów czy pestycydów. Więc jeśli ktoś nie zadbał o rzeżuchę na świąteczny stół to może jeszcze się zastanowi nad kupnem nasion. A zapach - no cóż - może przywoływać nam na myśl przyjemne, świąteczne chwile, a latem możemy wystawić rzeżuchę na zewnątrz.
Bazie i bukszpan

Nie zapominajmy jednak, że rzeżucha to nie jedyna dekoracyjna roślina na święta wielkanocne... 

Bazie i bukszpan to oczywiście podstawa, ale możemy też nieco wcześniej zebrać i wstawić do wody gałązki wierzby czy forsycji - staną się one doskonałą dekoracją. 

bazie

Wszystkie wiosenne kwiaty są mile widziane.
Nie ważne czy cięte w wazonach, czy rosnące w doniczkach, koszyczkach, czy też ułożone jako ozdoba potraw świątecznych - fiołki na przykład świetnie prezentują się w sałatkach i z pewnością nikomu nie zaszkodzą.

Pierwiosnki

Całość dekoracji można też umieścić w ciekawych "opakowaniach" - od różnego rodzaju naczyń, przez koszyki, pojemniki w kształcie skorupek jajek do ręcznie malowanych donic.



Życzę dużo fantazji wielkanocnych, 
a przede wszystkim 
pełnych radości i miłości Świąt Wielkiej Nocy. 
Niech budząca się do życia przyroda 
będzie dla wszystkich symbolem 
zmartwychwstania Jezusa Chrystusa 
i napełni serca nadzieją.

A do tego smacznego!




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz