piątek, 27 marca 2015

Owocowy zakątek. Lepiej sadzić wiosną - czyli kilka słów o brzoskwiniach...

"Wiosna - cieplejszy wieje wiatr", wiosna - a może założyć sad?


Plany na sobotę zapowiadają się "sadowniczo". Najwyższa pora, aby pomyśleć trochę o zdrowiu drzew owocowych. 

Chętnych na "zjadanie" owoców, a co więcej również innych części drzew - kwiatów, pędów, kory - nie brakuje. Gniazd zimowych szkodliwych owadów w moim sadzie nie ma, a raczej trzeba powiedzieć jeszcze nie ma - bo z całą pewnością z czasem się wprowadzi cała masa niechcianych gości. Nie miałam więc w tym roku co usuwać. Jednak jeśli chodzi o choroby - "lepiej zapobiegać niż leczyć".

Przede wszystkim do nasadzeń powinno się wybierać odmiany drzew odporne lub mało podatne na patogeny. Wtedy problem z chorobami jest dużo mniejszy, jeśli nie rozwiązany. Jednak niektóre odmiany po prostu się lubi i ciężko z nich zrezygnować. Zapewnienie dobrych warunków do wzrostu roślin zwiększa ich zdrowotność. Jednak w przypadku często występujących, groźnych chorób trzeba sięgnąć po mocniejsze środki - oczywiście z powodzeniem mogą to być środki naturalne, proekologiczne.

Jeśli chodzi o ochronę drzew pestkowych przed ważnymi chorobami, takimi jak rak bakteryjny (wiśnia, czereśnia), torbiel śliw czy kędzierzawość liści brzoskwini zaczyna się ją jeszcze w okresie bezlistnym. W ogrodach przydomowych warto sięgnąć po preparaty jeśli w poprzednim roku był problem z tymi chorobami.

W sumie liście brzoskwini dotknięte chorobą wyglądają bardzo ciekawie (na zdjęciu poniżej widać silnie porażone liście), ale za to są krótko na drzewie, co bardzo osłabia roślinę. Nie warto dopuścić do pojawienia się takiej "ozdoby"...

Ochrona brzoskwini przed najważniejszymi chorobami

Co do samych brzoskwiń... W Chinach, gdzie drzewa te uprawiano już bardzo, bardzo dawno temu, traktowano je podobno jak relikwię, mimo że uważano je za przeklęte przez bogów, przez co - a może dzięki czemu - bano się ścinać nawet stare okazy. Chociaż nie wiem, czemu drzewo rodzące owoce wykorzystywane w dietach odchudzających miałoby być przeklęte...

 Z drugiej strony kwiaty brzoskwini łączone są z miłością i związkami. Właśnie Chińczycy określają mianem metod "kwiatu brzoskwini" zbiór zachowań, mających na celu zwiększenie szczęścia w miłości. Metody te stosuje się w feng shui oraz w osobistej astrologii, o ile ktoś wierzy w takie rzeczy...

W ogrodzie wystarczy posadzić jedną sztukę, gdyż w przeciwieństwie do grusz, o których pisałam tutaj, brzoskwinie są samopylne. No chyba, że chcecie przyciągnąć więcej miłości - wtedy w każdym kątku po brzoskwince - albo jeśli jesteście miłośnikami tych owoców. 

A wiecie jaki kolor mają kwiaty brzoskwini?

Wybierając odmianę do ogrodu trzeba zwrócić uwagę na jej mrozoodporność, gdyż jest to roślina nieco bardziej ciepłolubna niż inne drzewa owocowe rosnące w naszym klimacie. Z tego też powodu warto brzoskwinie sadzić w terminie wiosennym.

Z pewnością godne polecenia są: ‘Redhaven’, ‘Reliance’, ‘Harnaś’, ‘Royal- vee’ i ‘Iskra’ - u tej ostatniej znaczącym atutem są szczególnie dekoracyjne kwiaty o zabarwieniu różowym. Można też popróbować czegoś oryginalnego - bardzo smaczne są spłaszczone owoce odmiany ‘Saturn’ - ja zaryzykowałam, mimo mniejszej wytrzymałości na mróz. 

A jeśli ktoś nie lubi "włochatego" smaku brzoskwiń, to w sprzedaży są też odmiany nektarynki - chyba najczęściej 'Harko', choć dostępne są również 'Fantasia' 'Red Gold' i 'Harblaze'. 

Może więc skusicie się na przygodę z nektarynkami, bo przecież " (...) fantazja jest od tego, aby bawić się, aby bawić się, aby bawić się na całego"...

Dobór odmian brzoskwini do ogrodu



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz