środa, 23 grudnia 2015

Inspirujące miejsca. Rynek Główny w Krakowie w świątecznej odsłonie...

Nie tylko drzewkiem ogrodnik żyje, czyli Minionki, chochle i oscypki...


Święta tuż, tuż. Dywany już pewnie wytrzepane, ciasta popieczone, choinka stoi (udekorowana lub jeszcze nie). Krzątanina przedświąteczna wrze. A może właśnie u was spokój, jakieś narty w Alpach czy coś? W każdym razie dziś krótko, żeby nie zakłócać atmosfery oczekiwania.

Jeśli macie chwilkę, to ostatni moment, żeby wybrać się po inspiracje świąteczne na Targi Bożonarodzeniowe do Krakowa, które trwają od 27 listopada do 27 grudnia. Można też szybko coś przekąsić, żeby nabrać sił na dalsze porządki - na przykład pajdę chleba ze smalcem, kiełbasą, boczkiem, cebulą i ogórkiem.

sobota, 19 grudnia 2015

Plant. Nie tylko gwiazda (betlejemska) błyszczy zimą...

Gwiezdne wojny - czyli gwiazda betlejemska kontra inne kwiaty doniczkowe przy świątecznym stole...


Że gwiazda betlejemska jest prawdziwym mistrzem Yodą wśród roślin doniczkowych ozdobnych zimą - ciężko się sprzeczać. Jednak są i inne kwiaty z dużą ilością midichlorianów i wcale nie działo się to "dawno, dawno temu, w odległej galaktyce..." Przedstawię dziś wspaniałą trójkę, niezaprzeczalnie posiadającą ogromną Moc, moc zachwycania i wyzwalania pozytywnych uczuć w zimowe dni.

Mam nadzieje, że fani "Gwiezdnych wojen" wybaczą mi te porównania, ale tak mi się właśnie skojarzyło, ze względu na wczorajszą premierę w Polsce siódmej części kultowego filmu...

Jak już wspominałam, grudniowym dekoracjom przewodzi mało kapryśna gwiazda - poinsecja, ale to nie znaczy, że tylko nią możemy udekorować domy czy biura. Coraz bardziej popularne są aranżacje robione z różnych kwiatów doniczkowych, a rośliny które dziś przedstawię przypomnę, już dawno zyskały ogromną popularność, jako bywalcy naszych parapetów. No wiec zaczynamy!

czwartek, 17 grudnia 2015

Moda na wianek...

Choinka - choinką, poinsecja - poinsecją, a może wianek stanie się tradycją?


Boże Narodzenie coraz bliżej. Dekoracji świątecznych przybywa - okno i pół balkonu dwa bloki dalej już od tygodnia mieni się kolorowymi światełkami. Pewnie wiecie, że wiele naszych zwyczajów świątecznych zostało zapożyczonych z innych rejonów, a niektóre wpisały się już w naszą wspaniałą tradycję.

Taka choinka dla przykładu. Zanim zawitała do nas, domy dekorowano snopami zboża w kątach pokoi i podłaźniczkami (wieszane pod sufitem iglaste gałązki). Zwyczaj stawiania i zdobienia choinki przywędrował do nas dopiero w XVIII wieku. A wiecie skąd? Od naszych zachodnich sąsiadów. Kto dziś wyobraża sobie święta bez chociaż jednej, malutkiej, symbolicznej choinki?

W tradycję Niemiec (poza wspomnianą choinką) wpisane są również wianki adwentowe, wykonane z gałązek jodłowych, przyozdobionych fioletowymi wstążkami i czterema świeczkami (po jednej na każdą niedzielę Adwentu). Zieleń gałązek jest tu symbolem nadziei, fiolet ma skłaniać do refleksji nad przeszłością, a świece symbolizują światło.

poniedziałek, 14 grudnia 2015

Plant. Abies nordmanniana - idealna choinka...

Czy niedźwiedzie mają dobry gust, czyli jodła na choinkę...


Czytałam ostatnio, że to misiowi zawdzięczamy tradycję stawiania i dekorowania choinki na święta. 

Ponoć góralska legenda głosi, że wśród zwierząt, które chciały przywitać nowo-narodzonego Jezusa, jedynie niedźwiedź zapomniał o podarku, a że było mu wstyd, wyrwał z ziemi jodłę i ciągnął ją ze sobą przez góry i potoki. Ta przez drogę namokła, na jej gałązkach pojawiły się sople, które w blasku słońca, a później księżyca nadały jej niesamowity wygląd. (Swoją drogą odnajduję analogię do Pepity i gwiazdy betlejemskiej.) I właśnie wtedy udekorowana choinka wpisała się w tradycję Bożego Narodzenia. 

Pewnie nie była to akurat jodła kaukaska, chociaż może jednak... Niedźwiedź mógł wybrać się do Betlejem przez góry Kaukazu i dopiero tam zdecydował się wyrwać drzewko. Tego nie wiem. Nie da się jednak zaprzeczyć, że jodełka kaukaska idealnie nadaje się na drzewko świąteczne. Dlaczego?

piątek, 11 grudnia 2015

Plant. Euphorbia pulcherrima - gwiazda na Gwiazdkę, część trzecia - ostatnia...

Czy gwiazda betlejemska nie za bardzo gwiazdorzy? 


Jak na gwiazdę - trzeba przyznać - poinsecja nie ma zbyt wysokich wymagań. Przynajmniej w okresie przedświątecznym, gdy kupujemy roślinę z pięknie wybarwionymi liśćmi podkwiatostanowymi. Wówczas, przy odpowiedniej pielęgnacji (jasne stanowisko, umiarkowane polewanie raz na dwa dni), staje się prawdziwą gwiazdą wśród kwiatów domowych i dekoracji świątecznych. Później zaczyna nieco kaprysić, a może raczej więcej wymaga niż daje. Co wtedy?

Najczęściej poinsecję traktuje się jak kwiat sezonowy. Jej cena nie jest wygórowana i dużo łatwiej jest kupić nowy egzemplarz, niż pielęgnować roślinę przez cały rok. Jeśli ktoś jednak przywiązuje się do kwiatów lub chce poeksperymentować, oczywiście może spełniać "kaprysy" gwiazdy.  

środa, 9 grudnia 2015

Plant. Euphorbia pulcherrima - gwiazda na Gwiazdkę, część druga...


Wymagania "legendarnej" gwiazdy betlejemskiej...


Na szczęście poinsecja nadobna nie jest znana tylko z legend - choć takowe o niej krążą, o czym pisałam poprzednio. Nie jest też bardzo rozkapryszona, jeśli chodzi o warunki optymalne dla jej bytowania, jednak swoje wymagania ma. I o tym dziś.

Jak większość kwiatów doniczkowych poinsecja lubi wodę. Mało zaskakująca informacja, a kolejna też nie powinna być niespodzianką. A mianowicie: gwiazdę betlejemską należy podlewać regularnie, ale z umiarem. Jak zapewne wiecie rośliny z reguły wolą być lekko przesuszone niż przelane. 
Gdy zbyt obficie podlewamy i woda przez długi czas zalega w doniczkach, dochodzi do sytuacji, w której korzenie mają problem z pobieraniem wody, a w efekcie zaczynają obumierać. Roślina może wówczas wyglądać, jakby była zwiędnięta. Objawem przelania jest też opadanie liści.

piątek, 4 grudnia 2015

Plant. Euphorbia pulcherrima - gwiazda na Gwiazdkę, część pierwsza...

"Kevin sam w domu" czy gwiazda betlejemska?


Grudzień! Z czystym sumieniem można zacząć tematy około-świąteczne. Ze świętami Bożego Narodzenia związanych jest całkiem sporo symboli i zwyczajów, nie ważne czy naszych, czy też zapożyczonych, ważne, że mają za zadanie budowanie radosnego nastroju.

Dla niektórych symbolami Bożego Narodzenia, a może zwiastunami, stały się reklama Coca-Coli czy "Kevin sam w domu". Dla mnie otoczka świąteczna to zapachy (cynamonowy, goździkowy, piernikowy, świerkowy...) i dekoracje.

Dziś na pierwszy ogień: poinsecja, czy jak kto woli gwiazda betlejemska.